Automatyczny system bazowy w wykonaniu Reto Blumer’a

 bazy w F3F

Podstawą do lotów w wyścigu F3F, są 2 bazy oddalone od siebie o 100m oraz Timer .  Na każdą bazę potrzebujemy Sędziego Bazowego i jednego Głównego, który uruchamia Timer F3F i pilnuje kolejności startów. Tak jak do zawodów udaje się organizacja niezbędnych sędziów, tak do organizacji treningu nie jest to zawsze proste. Potrzeba minimum 4 zawodników z czego 3 sędziuje, aby jeden mógł lecieć. Najczęściej, w takiej sytuacji możemy zapomnieć o trymowaniu, balastowaniu i analizowaniu lotu. Trzeba sprawnie wymieniać się na bazach i skupić na treningu.

Cały świat stara się rozwiązać problem baz w F3Fie . Były pomysły laserowe i folii cyrkonowo-rubidowej ( 🙂 ), LEDów IR i kamer.

w którą stronę?

Jesper Christensen nakręcił filmiki ze swojego treningu. Następnie Reto Blumer stworzył oprogramowanie analizujące zmiany w obrazie i tak powstał obraz, który możemy zobaczyć poniżej i stanowi podstawę do rozwoju platformy analizującej obraz z kamer.

platforma

Podstawą do realizacji pomysłu automatycznego systemu bazowego był  open source’owy język programowania PROCESSING . Jest to środowisko programistyczne wykorzystywane w sztuce elektronicznej ( m.in. wizualnej i dźwiękowej) oraz projektowaniu graficznym.

szanse

Wygląda na to, że wizja automatycznego systemu baz dla F3F jest jak najbardziej realna. Reto, planuje rozpocząć treningi z wykorzystaniem tego systemu już na wiosnę!
.

Posted in Informacja and tagged , , .