Zawody makiet – Kurów

W dniach 16-17 sierpnia w Kurowie odbyły się finałowe zawody Pucharu Stowarzyszenia Air Tow Team Poland oraz VI Ogólnopolski Konkurs Akrobacji Modeli Makiet Szybowców. W zawodach wystartowali zawodnicy z Nowego Sącza, Tarnowa, Rybnika, Rudy Sląskiej, Kraśnika, Gdańska, Łodzi i Katowic.

Pogoda była wymarzona. Warunki atmosferyczne sprzyjały powstawaniu kominów termicznych, które wykorzystywali piloci modeli szybowców do wykonywania lotów. Modele samolotów holowały szybowce , które wyczepiały się na wysokości 300 m, by dalej kontynuować lot z wykorzystaniem noszeń termicznych. W zawodach mierzono czas lotu modelu szybowca oraz celność lądowania.

W kategorii modeli o wadze powyżej 4 kg wygrał Tomasz Cyrulik z Rybnika z modelem szybowca ASW-28, drugi był Janusz Olszówka z klubu AVIA Tarnów z modelem szybowca Pirat, a trzeci – Tomasz Kosecki z Orlika Nowy Sącz z modelem szybowca Foka-4.

W kategorii modeli o wadze poniżej 4 kg wygrał Janusz Olszówka z klubu AVIA Tarnów z modelem szybowca SZD-55, drugi był Krzysztof Witek z Orlika Nowy Sącz z modelem szybowca DG-800, a trzeci – Robert Bar z Orlika Nowy Sącz z modelem szybowca Pilatus.

W konkursie Akrobacji 1. miejsce zajął Witold Stefański z Łodzi, model szybowca Solo FOX,  2 – Rajmund Górecki, model szybowca Solo FOX, 3 – Roman Maślanka, obaj z Gdańska model szybowca FOX.

Zawodnicy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody ufundowane przez Sądeckie Towarzystwo Lotnicze Orlik, organizatora zawodów.

Sędzią głównym zawodów był Edward Kantor, któremu pomagali: Bronisław Tokarczyk, Józef Czernek, Marek Ziołkowski i Marcin Nieć.
Po podliczeniu wyników z wszystkich zawodów pucharowych, które w tym roku rozegrane zostały w Nowym Targu, Tarnowie, Warszawie i Kurowie przedstawiciele ATTP wręczyli puchary w poszczególnych kategoriach.

W kategorii modeli o wadze powyżej 4 kg zwyciężył Ryszard Heinz z Rudy Śląskiej, drugie miejsce zajął Tomasz Cyrulik z Rybnika, a trzecie miejsce Janusz Olszówka z Tarnowa. Tuż za podium uplasował się Tomasz Kosecki z Orlika Nowy Sącz. Ogółem w tej kategorii sklasyfikowanych zostało 37 zawodników.

W kategorii modeli o wadze do 4 kg pierwsze miejsce zajął Krzysztof Witek z Orlika Nowy Sącz, drugi był Janusz Olszówka z Tarnowa, a trzeci – Tomasz Cieślik z Kraśnika. W tej kategorii zostało sklasyfikowanych 15 zawodników.
źródło: Sądeckie Towarzystwo Lotnicze Orlik