Mistrzostwa Polski F3F 2015 – ROZEGRANE !

Kolejne Mistrzostwa Polski rozegrane w dobrych warunkach pogodowych i plażowej scenerii. Organizacja Mistrzostw Polski jako zawody trzydniowe sprawdza się, bo zmniejsza ryzyko ich nierozegrania ze względu na pogodę i daje większa swobodę organizatorowi.
Tak było tym razem, gdy pierwszego dnia nie rozgrywaliśmy konkursowych kolejek lotów ze względu na słaby ( choć w dłuższych okresach regulaminowy) wiatr na zbiorniku w Gniewinie. Zawodnicy mogli wylatać dwie kolejki „zerowe” o charakterze treningowym, bez psucia zawodów lotami w granicznych, zmiennych warunkach, gdzie o wyniku decyduje bardziej przypadek niż umiejętności. Dwa kolejne dni lataliśmy już w wyjątkowo równych warunkach wiatrowych, gdzie wynik zależał tylko od umiejętności i dyspozycji pilota.

W sobotę odbyliśmy dłuższa wyprawę do Piasków na Mierzei Wiślanej w miejsce, gdzie był rozgrywany majowy World Cup. Wiatr wiał 6-8 m/s. Dominowały czasy 50-60 sekund, tego dnia Piotr Listewnik uzyskał najlepszy czas zawodów 51.84. Lądowania na plaży nie stanowiły problemu, a zawodnicy nauczyli się już, jak nie nasypać piachu z modelu na nadajnik.
Wieczorem spotkaliśmy się na kolacji w jak zwykle gościnnym dla modelarzy pensjonacie Klif w Mechelinkach.
Ostatniego dnia loty konkursowe odbywały się przy wietrze północnym z zachodnią odchyłką w Jastrzębiej Gorze , w miejscu gdzie nigdy wcześniej nie było zawodów, a loty modeli odbywały się sporadycznie. Umocniony brzeg morski jest tam specyficznie ukształtowany, startuje się ze ścieżki-bulwaru w miejscu doraźnie zdemontowanej barierki a za plecami jest jeszcze klif wysokości 6-8 m. Lądowanie na pustej szerokiej plaży ok 150 m w bok od miejsca startu.
Na uwagę zasługuje wysoki poziom sportowy zawodów i duch rywalizacji. Może to ocena subiektywna, ale wydaje się, ze pod względem sportowym były to najlepsze mistrzostwa F3F z dotychczasowych. Startowali w zdecydowanej większości doświadczeni zawodnicy w tym pięciu ( Bury, Durczak, Mataczyno, Gryszko, Listewnik) mających wcześniej na koncie tytuł Mistrza Polski lub Puchar Polski. Trzynastu z 16 startujących uzyskało wynik ponad 90 % wyniku Mistrza, a sześciu zawodników w środku stawki mieściło się w przedziale punktowym o szerokości 1.3% .

Łącznie rozegrano 17 kolejek lotów. Ostatecznie z dość wyraźną przewagą punktową Mistrzem Polski 2015 został Jerzy Mataczyno , Pierwszym Wicemistrzem został Leszek Durczak a Drugim Wicemistrzem został junior Antek Kania zostawiając w tyle wielu doświadczonych zawodników. Dodać, trzeba, ze wszyscy zawodnicy dysponowali dobrymi, tak na prawdę bardzo podobnymi do siebie modelami i jak się by nimi pozamieniali miedzy sobą, to prawdopodobnie ostateczne wyniki zawodów by były podobne.

Serdeczne podziękowania należą się sędziom, którzy pracowali ciężko przez trzy dni oraz pracownikom Urzędu Morskiego ze stacji Sztutowo i Rozewie oraz Straży Granicznej w Piaskach za życzliwe podejście do zawodów.

Bartek Siudek

MP2015

Posted in Dziennik lotów, Informacja and tagged , , , .